top of page

Nápady, tipy, triky pro samouky...

Všemi obávané malování stropu

Pokud jste se rozhodli vymalovat svůj byt sami, zřejmě je pro vás největším strašákem právě strop. Malíř si s ním hravě poradí, ale co vy? Nemusíte se bát, ačkoli je malování stropu pro někoho takový malá maturita, v malířství rozhodně existují mnohem  těžší disciplíny. Pokud vás ani tento článek nepřesvědčí, že to zvládnete, pak raději požádejte o služby profesionála. Ušetříte si tak spoustu času a starostí. Je jasné, že kvalifikovaný malíř s léty zkušeností si se stropem hravě poradí.

 

Pokud to přeci jen chcete zkusit sami, začněte tím, že zkontrolujete stav stropu. V případě starších domů se může loupat omítka a stará barva často nedrží. Pak vás čeká nepříjemné škrábání, ale i to je součást malířství. Dobrou zprávou je, že strop lze škrábat jen tam, kde se omítka viditelně odlupuje. Nerovnosti pak musíte vyrovnat štukem. Počítejte s tím, že práce na stropě je opravdu náročná.

 

Kdy a jak strop malovat

 

Ostřílený malíř vám poradí využít moderních vymožeností a malovat strop válečkem s teleskopickou tyčí. Určitě dejte na jeho rady. Je to to nejjednodušší, co můžete udělat. V malířství už dávno neplatí, že malíř musí umět chodit na štaflích, aby vymaloval strop a nemusel neustále slézat dolů. I malíři dnes využívají právě teleskopických tyčí a malují stropy ze země. Dobré je váleček před malováním na několik hodin namočit do vody. Bude díky tomu vláčný a měkký.

 

A kdy strop namalovat? V malířství platí pravidlo, že právě stropem by se mělo vždy začínat. Je to logické, protože právě ze stropu vám může barva v případě velkého množství barvy na válečku cákat i na stěny. Možná vás zajímá i denní doba, kdy je ideální malovat. Pochopitelně je vhodné začít s prací ihned ráno, malíř vždy rád využije denního světla a navíc má barva během dne šanci zaschnout.

 

Musí být strop bílý?

 

Nemusí. Možná máte v hlavě, že minimálně strop by měl zůstat bílý. To vám však profesionální malíř pravděpodobně vymluví a také vysvětlí. Pokud totiž máte stropy v místnosti vysoké a potřebujete je opticky snížit, je vhodné využít tmavší barvy. Optická iluze pak zařídí, že budou stropy vypadat mnohem nižší. Funguje to také naopak. Pokud máte stropy příliš nízké, je vhodné zůstat u bílé a ideálně matné barvy. Lesklá se na stropy nehodí.

bottom of page